Centrum prasowe

zentrada zainicjowała petycję w imieniu europejskiego handlu: „Stop subwencjom od UE dla Temu & Shein“

June 12, 2024

zentrada.network staje w obronie niezaleznego europejskiego handlu detalicznego i uruchamia ogólnoeuropejską petycję w celu powstrzymania dotacji dla Temu & Shein.

"Wielu naszych członków, zwłaszcza sprzedawców internetowych, bardzo cierpi z powodu nieuczciwej konkurencji ze strony chińskich, tanich platform handlowych. Stąd też nasza inicjatywa”, wyjaśnia dyrektor zarządzająca zentrada Martina Schimmel.

Petycja zawiera przede wszystkim żądanie zaniechania wsparcia dotacjami chińskich platform handlowych przez obywateli UE oraz przestrzegania uczciwych warunków konkurencji przez platformy sprzedażowe Temu, Shein i podobne. W końcu my wszyscy (obywatele UE) finansujemy rozwój azjatyckich platform handlowych Temu, Shein & Wish poprzez nie pobieranie ceł i podatków “...jednocześnie kopiąc grób naszym lokalnym sprzedawcom detalicznym”,  stwierdza Martina Schimmel.

Niemiecki związek zawodowy administracji podatkowej mówi o podejrzeniu oszustw podatkowych ze strony azjatyckich platform, które kosztują europejskich podatników miliardy euro. Europejskie służby celne są bezradnie wobec zalewu paczek, co skutkuje miliardami euro dodatkowych szkód z tytułu niepobierania opłat celno-podatkowych. Ponadto służby te są również bezradne wobec olbrzymich mas niesprawdzonych i niezgodnych z wymogami UE produktów nieustannie zalewających rynek.

Petycja domaga się równych szans dla europejskiego handlu detalicznego i internetowego w konkurowaniu o klienta z chińskimi platformami jak Temu, Shein czy Wish, a konkretnie żądanie „równych szans” dla odsprzedawców detalicznych z siedzibą w UE: 

- którzy przestrzegają dyrektyw UE przy imporcie produktów i przeprowadzają rutynowe szeroko zakrojone kontrole

- handlowców, którzy płacą cła importowe i odprowadzają podatek VAT od importowanych towarów

- handlowców, którzy uiszczają opłaty za utylizację sprzedawanych towarów.

Chińskie platformy omijają te przepisy, ponieważ skala napływu towaru uniemożliwia organom celnym dokonywania właściwej obsługi celno - podatkowej. Ponadto chińskie platformy korzystają z subsydiowanych umów frachtowych (słowo kluczowe: Universal Postal Union), przy wysyłce paczek do Europy. Stawki na fracht z Chin, są nieosiągalne dla europejskich detalistów w wysyłkach krajowych, a co dopiero z Europy do Chin.

Poprzez swoją petycję zentrada chce osiągnąć umieszczenie tej kwestii na szczycie agendy Ministerstwa Rozwoju i Technologii w celu jak najszybszego znalezienia rozwiązań. "Decydenci polityczni przerzucają obecnie wszystko na Brukselę, argumentując, że UE jest odpowiedzialna za kwestie celne. Norwegia i Szwecja wprowadziły jednak opłaty na poziomie krajowym za importowane paczki z krajów trzecich i już osiągnęły znaczną redukcję zalewu paczek. Widzimy, że pojedyncze kraje również mogą coś zrobić", argumentuje Martina Schimmel. 

Dlatego oczekujemy pilnej reakcji odpowiedzialnego ministerstwa w Polsce jak również urzędów europejskich.  

Liczby i straty są olbrzymie: codzienne globalne wolumeny wysyłek platform Temu i Shein wynoszą od 4.000 do 5.000 ton każda. Obejmuje to np. około 400.000 przesyłek od obu graczy do Niemiec dziennie. Przy średniej wartości zaledwie 10 euro za paczkę, oznacza to obrót w wysokości 4 milionów euro dziennie. Skutkuje to dzienną utratą 760 000 euro wpływów podatkowych (podatek od sprzedaży importowej lub VAT), obliczonych tutaj dla przykładu jedynie dla państwa niemieckiego, a firmy te działają na rynku UE globalnie.  

https://www.change.org/zentrada-Petition-PL

O nas - zentrada:

Zentrada.Europe z ponad 400.000 członkami jest wiodącą wspólnotą kupiecką w Europie. Platforma internetowa łączy licznych małych i niezależnych sprzedawców detalicznych z największymi dostawcami dóbr FMCG.  Dzięki platformom handlowym w 8 językach i lokalnymi biurami w poszczególnych krajach, zentrada wspiera handel transgraniczny w Europie.

Komunikat prasowy w formacie PDF

O zentrada.network

Niezależne sklepy są bardzo blisko konsumenta..., ale często daleko od najlepszych dostawców. Coraz więcej przedsiębiorców dokonując zakupu towaru przez Internet uatrakcyjnia i urozmaica swój asortyment dostrzegając w tej strategii szansę na przetrwanie w warunkach silnej konkurencji.

Ponad 500 europejskich importerów, producentów i hurtowników oferuje we własnych zentrada.Shops ponad 400.000 produktów obejmujących asortymenty uzupełniające i sezonowe dla wszystkich grup towarów konsumpcyjnych z obszaru non-food.

Zintegrowany z platformami zentrada system realizacji zamówień i płatności TradeSafe umożliwia dokonanie i pełną realizację zamówień na towar skompletowany w koszykach, ponadto obejmuje użytkowników 100% ochroną kupującego oraz daje możliwość realizacji międzynarodowych transakcji b2b bez ryzyka i konieczności znajomości języków obcych u wszystkich stron transakcji. Od roku 2017 zentrada.Distribution oferuje centralną dostawę i fakturowanie towaru z asortymentów dużych międzynarodowych dostawców hurtowych.

Członkostwo na zentrada oraz TradeSafe jest dla przedsiębiorców dokonujących zakup towaru bezpłatne. Za niewysoką opłatą możliwe jest uzupełnienie bezpłatnego członkostwa usługami PREMIUM oraz usługą FreeD!-Flatrate dla bezpłatnych dostaw.

http://www.zentrada.pl

http://www.tradesafe.eu

Kontakt dla prasy

Bertold Görlich
zentrada Europe GmbH & Co. KG
Konsularna 1, 45-089 Opole
Keer terug naar de perscentrum